Bize ile Bağlan

Haber

Covid-19 genetik kodu müziğe dönüştürüldü

Yayınlanan

üzerinde

covid-19 koronavirüs

Covid-19 virüsünün taşıdığı genetik kod, ortam müziğine ve NFT’ye dönüştürüldü.

Projenin arkasındaki organizasyon olan Viromusic, melodileri sadece koronavirüs içindeki genetik diziyi kullanarak yarattı. Ekipten yapılan bir açıklamada, bunun “DNA Sonification adı verilen bir teknik”, yani “şarkılardaki melodinin tamamen viral diziden türetildiği” anlamına geldiği açıklandı.

“Melodideki her nota, virüsün kendi kopyalarını oluşturmak için kullandığı adım adım talimatların bir parçasıdır” diye eklediler. Son sonuçları gerçekleştirmek için çello ve bas dahil enstrümanlar eklendi. Proje şimdi çok çeşitli türlerde yer alan 10.000 ayrı melodiyi kapsıyor.

NFT marketplace Rarible artık her bir öğe 0,07 Ethereum’dan veya yazı yazılırken yaklaşık 210 £’dan başlayan tokenize edilmiş müziğe sahip. Alıcılar, düzenlemenin COVID-19 genetik dizisinin hangi kısmına karşılık geldiğine dair bilgilerle birlikte parçanın kendisini alır. Virüsün bu belirli geni ne için kullandığına ilişkin ayrıntılar da dahildir.

NME tarafından hazırlanan bir rapora göre Viromusic, “Tek bir nota değiştirilmedi – viral kodun doğrudan müzikal bir temsili” diyerek şunları ekledi: “Bu koleksiyon için fikir, koddaki güzelliğe duyulan hayranlıktan doğdu. hayatın.

“Bu projenin, böyle bir sefalete yol açabilen bir virüsün bile temelde Dünya’daki her canlıyla aynı koda dayandığı konusunda farkındalığı artırmaya yardımcı olmasını umuyoruz.”

Proje bu ayın başlarında başlatıldı ve şu anda sadece bir NFT satıldı. Kasım ayında DJ Mag, ünlü hip hop gazetecisi ve fotoğrafçı Lawrence ‘Loupy D’ Dotson tarafından NFT’lere dönüştürülen nadir Tupac Shakur fotoğraflarından oluşan bir koleksiyon hakkında haber yaptı. NFT’lerin elektronik müzik için ne anlama gelebileceğine dair uzun okumamızı burada tekrar ziyaret edin.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir