Bize ile Bağlan

Müzik

Müzik Endüstrisindeki Dönüşüm : TikTok ve AI

Yayınlanan

üzerinde

Müzik Endüstrisindeki Dönüşüm

TikTok ve Yapay Zeka (AI) gibi teknolojilerin müzik endüstrisindeki etkileri gözlemlendi. Bir şarkının yayınlanmadan önce TikTok’ta popüler hale gelmesi, şarkı için büyük bir önem taşıyor. Bu durum, yapımcıları ve sanatçıları TikTok’u etkin bir şekilde kullanmaya teşvik ediyor. Björk, Florence Welch gibi bazı isimlerin TikTok’un doğasına uyum sağlayamamasından kaynaklanan rahatsızlıklarını uzun süredir dile getirmesiyle netleşiyor. Bununla birlikte, MySpace gibi platformların yerini SoundCloud gibi yeni platformlar aldı. Bu platformlar Justin Bieber, Young Gravy gibi milyon dolarlık değerine sahip sanatçıları ortaya çıkardı. BBC Introducing editörü Kelly Betts, tüm bu dinamikleri göz önünde bulundurarak müzik endüstrisini kapsamlı bir şekilde değerlendiriyor.

Müzikte Dönüşen Trendler

Sanatçıların etiketlere, paraya ve yöneticilere bağımlı olmadan kendilerini gösterebilmesi, aslında MySpace dönemine dayanan bir olgu. Müzik, yaratıcı bir endüstri olmasının yanı sıra sosyal medya aracılığıyla hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Bir anda viral olan kişiler iyi bir kariyere sahip oluyorken, bazıları aynı şekilde hızlıca unutulabilir. Ancak, ‘one hit wonders’ olarak bilinen yalnızca bir şarkılarıyla tanıdığımız isimlerin kavramı müzik dünyası için yabancı değil. Bu bağlamda, artık ‘eskiden tanıdığımız biri’ haline gelen Gotye gibi örnekler mevcut.

Müzik Pazarlamasında Yeni Dönem : TikTok

TikTok’un sektörde yarattığı değişikliklerden birisi de yayınlanmamış bir şarkıyı viral hale getirmek için yapılan pazarlamadadır. Bu bağlamda, müzik pazarlamacıları ve etkileyiciler arasındaki şarkı promosyon anlaşmaları, TikTok yaratıcıları için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Bazı kullanıcılar, bir sanatçının parçasını tanıttıkları tek bir video için yüzlerce hatta binlerce dolar kazanabilmektedirler. Bu durum, mega etkileyicilerin talep ettiği yüksek fiyatlar nedeniyle müzik şirketlerini daha düşük takipçi sayısına sahip etkileyicilerle çalışmaya yöneltmektedir.

Kelly, değişimlerin devam edeceğine kanaat getiriyor. Capitol Records’un ilk yapay zeka sanatçısını imzalamış olması önemli bir örnek. Tabi ki buradan sektörün tamamen insanlardan arınacağı anlamına gelmiyor. Ancak bu sürece pek çok insanın dahil olması büyük ve endişe verici bir gelişme. Çünkü yapay zeka üretimi, geleneksel olarak bildiğimiz yaratıcılık, özgünlük ve telif hakları kavramlarını değiştiriyor. Süreci ve müzik trendlerini belirleyen, dinleyici, tüketimini sağlayan pazarlama yöntemleriyle ilgili bizi stratejik bir dünya bekliyor.

Bir de şu yazımıza göz atın. İstanbul’un Yeni Eğlence Durağı The Bridge Açılış Gecesi ile Kapılarını Açıyor!

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir