Bize ile Bağlan

Müzik

Biyonik Robot Kolu Bitkilerin Müzik Enstrümanı Çalmasını Sağlıyor

Yayınlanan

üzerinde

biyonik-robot-kol-bitkilerin-müzik-enstrümanı-çalmasını-sağlıyor

Biyonik robot kol bu ayın sonlarında Castlehead Viyadüğü’nde canlı olarak ilk kez sahneye çıkacak.

biyonik-robot-kol-bitkilerin-müzik-enstrümanı-çalmasını-sağlıyor
biyonik-robot-kol-bitkilerin-müzik-enstrümanı-çalmasını-sağlıyor

Manchester merkezli müzisyenler tarafından geliştirilen bir icat, bir canlı bitkinin bir müzik aletini “çalmasına” olanak tanıyor. Bionic and the Wires adlı grup, “biyonik robot kol” ve bir bitkiyi içeren performanslarını şehrin Castlehead Viaduct mekanında 20 Nisan’da sergileyecek.

Bu yenilikçi icat, bitkilerin doğal süreçlerinden kaynaklanan elektriksel sinyalleri kullanarak çalışıyor. Sensörler bitki yapraklarına takılıyor ve fotosentez gibi doğal süreçlerden kaynaklanan elektriksel nabızları yakalıyor. Bu nabızlar daha sonra elektriğe dönüştürülerek robot kolun çalışmasını sağlıyor.

Bionic and the Wires, bu icatlarıyla bitkilerin doğal ritimlerini sentezleyiciler tarafından oluşturulan seslerle birleştiriyor. Grup, bu sanatı “doğal dünya hakkında yeni düşünme yollarını teşvik etmek” amacıyla geliştiriyor.

Bu icat, duo’nun önceki icatlarından Plantwave’in bir devamı niteliğinde. Ancak bu bionik robot kol icadı, bitkinin doğrudan müzik aletlerini çalmasına olanak tanıyor. Jon Ross’un da belirttiği gibi, bu icat sayesinde belki de yeni bir müzik türü olan “bionica”nın kapıları aralanabilir.

Bionic and the Wires’ın Castlehead Viaduct’ta gerçekleştireceği performans için biletler şu anda satışta. Geçen yıl ses sanatçısı Jeff Rice, Pando adlı Dünya’daki en ağır canlı organizmanın sesini kaydetmişti. Bu sesi dinlemek için buraya göz atabilirsiniz. Ayrıca, bu yılın başlarında Tayland’da misafirlerin ağaç dikmeye davet edildiği bir müzik festivali düzenlendi.

Diğer yazılar https://nishpeople.com/istanbulun-yeni-eglence-duragi-the-bridge-acilis-gecesi-ile-kapilarini-aciyor/

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir