Bize ile Bağlan

Haber

Müzik yasağının kapsamı genişletildi

Yayınlanan

üzerinde

müzik yasağının kapsamı

Gece yarısından sonra uygulanan müzik yasağının kapsamı genişletildi. 00:00 sonrası uygulanan yasağın kapsamı, “hassas alanlar” ile genişlemiş oldu.

Bugün yayımlanan 31712 sayılı Resmî Gazete’nin içerisinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nin 6 ve 7’nci maddelerinde yapılan değişiklikler ile birlikte müzik yasağının kapsamı genişletilmiş oldu.

Yasağa dair yönetmelikte yapılan değişiklikler, Türkiye’deki gece hayatı ve eğlence endüstrisini çok yakından ilgilendiriyor. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle eğlence mekanlarının gürültü kriterlerine dair yeni düzenlemeler getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin içerisinde ev, hastane, bakım evleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarını kapsayan “çok hassas” alanlarındaki mevcut açık ve yarı açık eğlence mekanlarının bir sene dahilinde tüm cephelerinin ile tavanlarının kapalı hale getirilme zorunluluğu getirildi. Yani yarı-açık veya açık olarak yeni eğlence mekanlarının kullanımına veya kurulumuna izin verilmeyecek.

Bu alanların “yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi” saat sınırlaması olmaksızın yasaklanmış oldu. Yapılan değişiklikte sözü edilen “yakınlık” ibaresiyle alakalı ise herhangi bir mesafe bilgisine yer verilmedi. Bu yasakların açık hava festival sezonu başlayacağı zaman uygulamada ne gibi değişiklikler yaratacağı ise daha şimdiden merak ediliyor.

Okul, dini mekanlar ve otelleri kapsayan hassas kullanım alanlarında bulunan açık veya yarı açık eğlence mekanlarında ise 00:00 – 07:00 saatleri arasında “canlı müzik” yasaklandı. Canlı müziğe izin verilen saatlerde ise yönetmelikle belirlenen sınırların çerçevesinde işletmelerin eylemlerini sürdürülebileceği kaydedildi.

Yapılan düzenlemede sınırlama getirilen bir diğer unsur ise “az hassas” alanlar oldu. Spor tesisleri, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve idari binaları kapsayan az hassas kullanım alanlarında da gerçekleştirilecek etkinliklere kısıtlamalar getirildi. Az hassas olarak geçen kullanım alanlarında da yine 00:00 – 07:00 saatleri arasında canlı müzik, konser, gösteri, tören, festival vb. açık hava faaliyetlerine yasak getirildi.

Türkiye’de “pandemiyle mücadele” kapsamında 21 Haziran 2021 tarihinden bu güne kadar süren, müzik icra edilen alanlar için gece yarısı yasağı halen uygulanmaya devam ediyor.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir