Bize ile Bağlan

Haber

Kanser hastaları için müzik uygulaması geliştirildi

Yayınlanan

üzerinde

doktor müzik uygulaması

Kanser hastalarının “beyin sisi” ile başa çıkabilmeleri için bir müzik uygulaması geliştirildi. Doktorlar, bazı kanser hastalarında beyin sisi deneyimini azaltmayı amaçlayan yeni bir müzik uygulamasının geliştirilmesine yardımcı oldu.

ARMcan (Kanser için Aktif Alıcı Müzik) adlı bu yenilikçi yeni uygulama, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir doktor ekibi tarafından üzerinde çalışıyor. Cincinnati Üniversitesi’nden bir grup uzman, uygulama ile özellikle kanser hastalarında konsantrasyon ve bilişsel yeteneği geliştirmeyi amaçlıyor.

Kemoterapi genellikle kişilerde beyin sisine neden olabilir, bu da diğer şeylerin yanı sıra hafızayı da etkileyebilir ve bu yan etkiler için tedaviler sınırlı olduğundan müziğin gücünden yararlanmayı amaçlar.

Uygulama, kullanıcının en sevdiği müzikleri yayınlayabileceği ve kendi müziklerini oluşturmalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu müzik terapisinin hastaların beyin fonksiyonları üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını değerlendirmek için denemeler devam etmektedir.

Projenin arkasındaki sinir bilimcilerden biri olan Dr. Soma Sengupta, çığır açan yeni dijital girişim hakkında ise şunları söyledi:

“Hastaların müzikal yeteneklerini ifade etmelerine olanak tanıyan bir uygulama istiyordum. Başka bir deyişle, türleri üst üste koyabileceğiniz ve kendi müzik parçanızı oluşturabileceğiniz müzikal dönüşlere sahip olmak. […] Bu teknolojiler, beynin yeniden kablolanmasına ve egzersiz yapmasına bir nevi yardımcı oluyor.”

*Beyin Sisi: Beyin sisi, bilişsel fonksiyonların kısıtlandığı durum olarak tanımlanmaktadır. Beyin sisi unutkanlık, dikkatini toplayamama, dalgınlık, konuşurken kelimenin arkasını hatırlayamama, sinirlilik, uyku sorunları,  karar vermede zorlanma, başladığı işi bitirememe, araba veya bilgisayar kullanırken becerilerin azalması gibi geniş şikayet yelpazesine sahiptir. 

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir