Bize ile Bağlan

Haber

İskoçya’da eğlence sektörü 65 milyon sterlin yardım alacak

Yayınlanan

üzerinde

iskoçya eğlence ve etkinlik

İskoçya’da hükümet, etkinlik ve eğlence sektörlerine 65 milyon sterlinlik yardım yapacağını duyurdu.

İskoç hükümeti, müzik mekanları, kültürel işletmeler ve sanat dahil olmak üzere etkinlik ve eğlence sektörlerine yaklaşık 65 milyon sterlinlik yardımda bulundu. Yardımı verme kararı, hükümetin 26 Aralık’ta geçerli olan COVID kısıtlamaları arasında büyük kapalı ve açık hava toplantılarına yeni kısıtlamalar getirmesinin ardından geldi.

26 Aralık itibariyle seyircilerin ayakta olduğu kapalı etkinlikler 100 kişi, koltuklu etkinlikler 200 kişi ve açık hava etkinlikleri 500 kişi ile sınırlı olacak. Kısıtlamalar daha sonra 11 Ocak’ta gözden geçirilecek. Bu süre zarfında, etkinlik sektörleri 19.8 milyon sterlin, müzik ve diğer sanat mekanları ise 31,5 milyon sterlin alacak.

Ek olarak, Noel zamanı boyunca zarar bildiren herhangi bir ulusal performans şirketi 2 milyon sterlin alacak, müzeler, galeriler ve miras tröstleri 1,7 milyon sterlin alacak ve serbest çalışanlar da 10 milyon sterlin alacak ve önceki yardımdan ek olarak 1 milyon sterlin harcanmamış nakit alacak. Böylelikle hükümetin etkinlik ve eğlence sektörlerine sağladığı dağıtılacak toplam yardım miktarı 65 milyon sterlin seviyesine çıkacak.

İskoç hükümetinin Kültür Sekreteri’nden yapılan açıklamada ise Angus Robertson, “Sektörle Omicron varyantının etkisi hakkında ilgileniyoruz ve Kovid’in etkisinden kurtulurken kültür ve olayları desteklemeye tamamen kararlıyız – ve biz İskoçya için ne kadar önemli olduklarının ve aslında bu pandemiden daha geniş bir şekilde kurtulmanın farkındalar. Etkinlik ve eğlence sektörüne sağlanan bu ek fonlar, sektörde çalışan insanların geçim kaynaklarının korunmasına yardımcı olacak ve serbest çalışanlara, kültür organizasyonlarına, ülkede yer alan mekanlara ve ulusal performans gösteren şirketlerimize de daha fazla destek vermemize izin verecek.”

İskoç hükümeti bugüne kadar sanata 175 milyon sterlin değerinde yardımda bulundu.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir