Bize ile Bağlan

Haber

Bir Müzik Dağıtım Anlaşmasının Unsurları

Yayınlanan

üzerinde

amazon clubhouse

Müzik dağıtımı endüstrinin önemli bir parçasıdır. Müziğin nereye yerleştirileceğini ve kimin dinlediğini belirler. Akış ve dijital pazarların yükselişiyle birlikte müzik endüstrisinde sözleşmeler ve anlaşmalar yeni biçimler aldı. Bir zamanlar müzikte parasal olan her şeyle bağlantı kuran plak şirketleri, şimdi sanatçılar için yeni bir dizi rol oynuyor. Grupların önceki nesillerde elde edebildiği türden anlaşmalara ender rastlanır ve plak şirketleri, sanatçıları bir zamanlar olduğu kadar riske atacak kadar nakit zengini değildir. Müzik dağıtımı hala önemlidir, ancak bir zamanlar olduğundan biraz farklı çalışır. Biraz daha fazla bilgi edinmek için, dağıtım anlaşmalarının bazı klasik örneklerine ve müzik endüstrisinde gelecek nesiller için nereye gittiğine bir göz atalım.

Müziklerinin nerede satılacağını belirlemek için etiketler ve sanatçılar arasında bir kerede dağıtım anlaşmaları yapıldı. Etiketlerin müzik satan mağazalar ve pazar yerleriyle kişisel ilişkileri vardı ve müziği raflara çıkarmanın gerçekten başka bir yolu yoktu. Stüdyoların da stüdyolara birincil erişimi olduğundan bahsetmiyorum bile, bu da yıllar içinde değişti. Müzik dağıtım anlaşmaları da hala kendi biçimlerinde mevcuttur, ancak pazar öncelikle dijital dağıtıma kaymıştır. Anlaşmalar hala var, ancak eskisinden daha küçük ve parça parça yollarla. Bu bölümde bunun hakkında konuşacağız, bu yüzden daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Fiziksel ve Dijital Dağıtım
Etiketler yine de birkaç durumda dağıtım anlaşmaları sunabilir. Bu durumlardan biri, bir sanatçının plaklarını vinile basmak, kasetler üretmek veya nadir durumlarda CD’ler yayınlamak istemesidir. Bağımsız plak şirketlerinin yayınevleri ve vinil baskı fabrikaları ile ilişkileri olabilir ve bu tür anlaşmaları, gerçekten plak satmaya devam eden belirli sanatçılarla teklif edebilir. Bununla birlikte, müzik dağıtımının birincil biçimi, sanatçıların müziklerini Spotify ve Apple Music gibi müzik akışı platformlarına teslim edilmek üzere abone olmalarına ve göndermelerine olanak tanıyan dijital dağıtımdır. Etiketlerin genellikle kendi dijital dağıtım hizmetleri olacaktır, bu nedenle küçük bir şekilde bile etiket temsiline sahip olmak hala öder.

Maliyet ve Fiyatlandırma Yapıları
Fiziksel yayınların popüler olmasının, ancak o kadar yaygın olmamasının bir nedeni, maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Çoğu bağımsız plak şirketi için, her sanatçı için plak ve kaset basmak mümkün değildir. Fiziksel medya, özellikle vinil, yıllar içinde popülaritesini artırmış olsa da, satışlar kendi rekor baskı kaynaklarını evde barındırmayı haklı çıkarmak için yeterli değil. Çoğu zaman bu, güvenilir bir ortağa dış kaynak sağlanırken, etiketler öncelikle dijital dağıtımı kullanır. Sanatçılar bu hizmetlere yıllık ücretler karşılığında kendileri abone olabilirken, indie plak şirketlerinin genellikle sizin için müzik dağıtmalarına izin veren kendi plak şirketlerine özel abonelikleri vardır. Yani bu durumlarda hala bir aracı var ama dijital dağıtım yapısı içinde varlar.

Gelecek
Müzik dağıtımının geleceği, dijital dağıtım eğiliminde devam edecek gibi görünüyor. Platformlar sürekli değişiyor ve tüketiciler bu dijital pazarlar aracılığıyla müzik tüketmeye devam ediyor. Spotify hala en popüler hizmet, ancak muhtemelen diğer akış hizmetlerinin yıllar içinde popülaritesinin arttığını göreceğiz. Pek çok müzik hayranı, sosyal medya web siteleri ve şarkıların ve seslerin kullanımını deneyimin ayrılmaz bir parçası haline getiren TikTok gibi uygulamalar aracılığıyla müzik tüketiyor. Dijital dağıtımcılar, plak şirketleri ve sanatçılar bir kez daha alışkanlıklarını yeni bir platforma uydurmak için değiştirmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu bazıları için sinir bozucu olsa da, bu platformlar aracılığıyla başarı ve şeffaflık için özel ve benzersiz fırsatlar var. Hayranları ve ünlüleri aynı kanallara yerleştiren platformları kullanırken sanatçı ve izleyicileri yakınlaşıyor.

Çözüm
Müzik dağıtım anlaşmaları eskisi gibi değil. Fiziksel medya yayınlarının aksine, öncelikle dijital dağıtım biçimini alırlar. Akışın muazzam popülaritesi ile paralel olarak bu nedenle, plak şirketleri ve sanatçılar son yirmi yılda kayıplarla yüzleşmek zorunda kaldı. Bu, etiketler ve sanatçılar arasında oluşturulan anlaşma türlerinde büyük değişikliklere neden oldu. Tabii ki büyük plak şirketleri de dahil olmak üzere plak şirketleri hala var, ancak indie plak sahnesi bir zamanlar olduğundan çok daha genişledi. Çoğu satışın çevrimiçi ve dijital formatta gerçekleşmesiyle, az sayıda sanatçıyı temsil etmek ve onlara dağıtım fırsatları sunmak daha kolay hale geldi. Sanatçıların müziği kendileri kaydedebilmesi ve güvenebilecekleri küçük plak şirketleri ile küçük dağıtım anlaşmalarına güvenebilmesi sayesinde genel giderler daha az olur. Muazzam kayıtlar var, ancak bunlar geçmişte kaldı.

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir