Bize ile Bağlan

Haber

Dünyadaki en büyük 10 EDM festivali

Yayınlanan

üzerinde

burning man festival

Dünyadaki en büyük ve en iyi 10 Elektronik Dans Müziği (EDM) festivali listesinde ilk sırada Tomorrowland var.

Tomorrowland, Belçika’nın Boom kentinde gerçekleşen bir müzik festivalidir. Festival her yıl temmuz sonu ve ağustos başı olmak üzere iki hafta sonu düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük ve en ünlü elektronik müzik festivallerinden biridir. Tomorrowland’in ilk baskısı 2005’te gerçekleşti. Her yıl 400.000’den fazla kişi katılıyor. Festival, transtan teknoya, house ve daha fazlasına kadar çok çeşitli müzik türlerine sahiptir. David Guetta, Hardwell, Tiësto ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın en büyük DJ’lerinden bazıları Tomorrowland’de oynuyor.

EDC LAS VEGAS

1997’deki başlangıcından bu yana, EDC Las Vegas, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok beklenen elektronik dans müziği festivallerinden biri olmuştur. Her yıl festival, dünyaca ünlü DJ’ler ve yapımcıların eklektik bir karışımının yanı sıra sekiz farklı sahnede performans sergileyen gelecek vaat eden yeteneklere sahiptir. EDC Las Vegas, devasa sahne tasarımları, piroteknik ve son teknoloji aydınlatma ve ses sistemlerini içeren akıllara durgunluk veren üretim değerleriyle tanınır. Festival ayrıca çok çeşitli sanat enstalasyonları ve etkileşimli deneyimler sunuyor.

EDC Las Vegas, genellikle Mayıs sonu veya Haziran başında olmak üzere üç gün boyunca gerçekleşir. Festival tipik olarak sekiz farklı aşamaya yayılmış yaklaşık 200 DJ ve yapımcıya ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda festival, tekno, house ve davul & bas gibi diğer elektronik müzik türlerini de kapsayacak şekilde genişledi.

EDC Las Vegas, sekiz farklı aşamada 350.000’in üzerinde katılımla dünyanın en büyük elektronik dans müziği festivallerinden biridir. House ve techno’dan trance ve dubstep’e kadar her şeyi kapsayan çeşitli bir diziyle, EDC Las Vegas gerçekten tüm EDM hayranları için bir festivaldir.

CREAMFIELDS (İNGİLTERE)

Creamfields, Daresbury, Cheshire, İngiltere’de her yıl düzenlenen bir elektronik dans müziği festivalidir. Cream gece kulübü markasının arkasındaki ekip tarafından organize edilen festival ilk olarak 1998 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilmiştir.

Kuruluşundan bu yana, Creamfields hem büyüklük hem de itibar olarak büyüdü, bazıları şimdi her yıl yaklaşık 70.000 kişiyi çektiğini tahmin ediyor. Festival, Birleşik Krallık’ta yalnızca dans müziğine odaklanan birkaç büyük ölçekli etkinlikten biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

Son yıllarda, etkinlik, Avustralya, Brezilya ve Meksika da dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi uydu etkinliğini içerecek şekilde genişledi. Ancak, amiral gemisi etkinliği Daresbury’deki yıllık festival olmaya devam ediyor.

ULTRA MUSIC FESTIVAL (ABD)

Ultra Müzik Festivali, Miami, Florida’da her yıl düzenlenen bir açık hava elektronik müzik festivalidir. Festival 1999 yılında Russell Faibisch ve Alex Omes tarafından kuruldu. Ultra, 2017’deki etkinliğe 165.000’den fazla kişinin katıldığı, dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden biridir.

Festival, house, techno, trance, davul ve bas ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı elektronik müzik türleriyle birden fazla sahneye sahiptir. Ultra ayrıca çeşitli sanat enstalasyonlarına ve yemek kamyonlarına da ev sahipliği yapıyor.

SENSATION (HOLLANDA)

Sensation, ID&T tarafından Hollanda’da düzenlenen yıllık bir dans müziği etkinliğidir. Hollanda’da ortaya çıktı ve o zamandan beri dünyadaki diğer ülkelere yayıldı. Etkinlik, ayrıntılı sahne prodüksiyonlarıyla ve her yıl yalnızca bir tür elektronik dans müziğine yer vermesiyle tanınıyor.

İlk Sensation etkinliği 2000 yılında Amsterdam’da düzenlendi. O zamandan beri etkinlik her yıl Rotterdam, Utrecht ve Eindhoven dahil olmak üzere Hollanda’nın farklı şehirlerinde düzenleniyor. 2005’te Sensation, Belçika ve İspanya’ya, ardından 2006’da İtalya, Danimarka ve Almanya’ya genişledi. Sensation, 2007’de Avustralya, Şili, Çin, İngiltere, Fransa, İsrail, Polonya ve Rusya’da piyasaya çıktı. 2008 genişleme gördü

MYSTERYLAND (HOLLANDA)

Mysteryland, Hollanda’da her yıl düzenlenen bir elektronik müzik festivalidir. Festival ilk kez 1993 yılında düzenlendi ve dünyanın en eski dans müziği festivallerinden biri. Mysteryland, house ve techno’dan trance ve Drum & Bass’a kadar geniş bir elektronik müzik yelpazesine sahiptir. Festival, yaratıcı sahne tasarımı ve prodüksiyonunun yanı sıra çeşitli sanatçıları ile tanınır.

Mysteryland, yıllar içinde Armin van Buuren, Tiësto, Carl Cox ve Eric Prydz gibi elektronik müziğin en büyük isimlerinden bazılarına ev sahipliği yaptı. Son yıllarda, festival Şili’de ikinci bir etkinliği içerecek şekilde genişledi. Mysteryland, dünyanın her yerinden hayranları kendine çeken gerçekten küresel bir festival markasıdır.

AWAKENINGS (HOLLANDA)

Uyanış Festivali, Hollanda’da her yıl düzenlenen bir elektronik müzik festivalidir. Festival, 1995 yılında destekleyiciler Paul Visser ve Duncan Stutterheim tarafından kuruldu ve şu anda ID&T’nin sahibi ve işletmecisi. Etkinlikte tekno, house, davul ve bas, dubstep ve hardstyle dahil olmak üzere çok çeşitli elektronik müzik türleri yer alıyor.

Uyanış festivali her yıl Hollanda’da gerçekleşir ve ülkenin en popüler yıllık elektronik müzik etkinliklerinden biridir. Festival, 1995 yılında destekleyiciler Paul Visser ve Duncan Stutterheim tarafından kuruldu ve bugün ID&T’nin sahibi ve işletmecisi. Katılımcılar, tekno dahil olmak üzere etkinlikte çok çeşitli elektronik müzik türlerinin keyfini çıkarmayı bekleyebilirler.

TIME WARP (ALMANYA)

Time Warp, Almanya’nın Mannheim kentinde gerçekleşen bir müzik festivalidir. Festival 1994 yılında kuruldu ve o zamandan beri her yıl düzenleniyor. Time Warp, dünyanın en tanınmış tekno müzik festivallerinden biridir ve Avrupa’nın her yerinden ve ötesinden ziyaretçi çekmektedir. Festivalde 100’den fazla DJ ve canlı performans sergileniyor ve iki gün boyunca sekiz sahnede performans sergileniyor. Time Warp, genellikle büyük ölçekli ışık gösterileri ve lazer ekranları içeren yenilikçi üretim değerleriyle tanınır. Festival ayrıca çevresel etkisini azaltmak için bir dizi inisiyatifle sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanıyor.

MAYDAY (ALMANYA)

Mayday, Almanya’da her yıl düzenlenen bir müzik festivalidir. Festival 1997’den beri devam ediyor ve İşçi Bayramı olarak da bilinen 1 Mayıs’ta gerçekleşiyor. Etkinlik, Berlin merkezli müzik şirketi Get Physical Music tarafından düzenleniyor.

Festival, tekno, ev ve minimal dahil olmak üzere çeşitli elektronik müzik türlerine sahiptir. Festival, yıllar içinde Alman elektronik müzik sahnesindeki en önemli etkinliklerden biri haline geldi.

Yıllar içinde festival İspanya, İtalya ve Portekiz gibi diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişledi. 2018’de festival ilk kez Brezilya’da gerçekleşecek.

NATURE ONE (ALMANYA)

Almanya’nın en büyük ve en tanınmış elektronik müzik festivallerinden biri olan Nature One, her yıl on binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Rheinland-Pfalz bölgesindeki pitoresk Kastellaun kasabasında düzenlenen festival, üç gün boyunca sürüyor ve dünyanın en iyi DJ’lerinden ve canlı performanslarından bazılarını içeriyor.

1995 yılına dayanan bir geçmişi olan Nature One, Avrupa festival takviminde önemli bir tarih olarak yerini sağlamlaştırdı. Festival her yıl farklı bir temaya sahip olup, ‘Altın Yirmi’, ‘Sihir Arayışı’ ve ‘Sefer’ gibi geçmiş baskılarla.

Nature One sadece bir müzik festivalinden daha fazlasıdır – bu bir deneyimdir.

Bunlar dünyanın en büyük ve en iyi elektronik festivallerinden sadece birkaçı – keşfedilmeyi bekleyen çok, çok daha fazlası var! Dünyanın neresinde olursanız olun, yakınlarda muhteşem bir elektronik festival olacağından emin olabilirsiniz. Öyleyse dışarı çık ve keşfetmeye başla!

Okumaya Devam
Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir